Wist
  1. Gra karciana, będąca prekursorem brydża, pochodząca z Wielkiej Brytanii. Wywodzi się z czterech angielskich gier - triumph (wygrana), trump (atu), ruff (przebitka) oraz whisk (machnięcie), pochodzących z XVI wieku. Gra zaczęła zdobywać popularność pod koniec XVII wieku, lecz większą ilość sympatyków uzyskała dopiero po roku 1743, kiedy to ukazała się publikacja Edmunda Hoyle'a dotycząca wista i zasad gry w niego. Podstawowe zasady gry sa następujace: każdy gracz otrzymuje 13 kart i wraz z partnerem próbuje zdobyć tyle lew ile tylko jest możliwe. W w. nie istniało coś takiego jak licytacja i ustalanie koloru atutowego, nie było też zasady „DZIADKA".
  2. Wyłożenie przez określonego obrońcę pierwszej karty w rozgrywce, a także rozpoczęcie dowolnej kolejnej lewy przez obrońcę. Pierwszy wyjście wykonywany jest zawsze przez obrońcę zajmującego miejsce bezpośrednio za (w kolejności wskazówek zegara) rozgrywającym, a zatem siedzącego na lewo od rozgrywającego. Bezpośrednio po wiście, partner rozgrywającego (zwany odtąd dziadkiem) wykłada na stół swoje (odkryte i uporządkowane kolorami) karty.

Zobacz też

Komentarze

Dodaj nową wypowiedź
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.