Śrubunek

Śrubunek jest grą karcianą będącą uproszczeniem Brydża w której bierze udział czterech graczy stanowiących dwie pary. Rozgrywana jest 24 kartami do gry w dwuosobowych drużynach.

Podstawy gry

Liczba graczy: Czterech, podzielonych na dwie dwuosobowe drużyny
Talia: Mała talia - 24 karty (od 9 do Asa w czterech kolorach)
Kolejność kart (od najstarszej): As, Król,Dama, Walet, 10, 9
Starszeństwo kolorów w licytacji (od najstarszego):BA,,,,

Zasady gry

Każda tura składa się z kolejnych elementów:

  1. Rozdanie
  2. Licytacja
  3. Gra
  4. Podliczenie punktów

Rozdanie

Każdy z graczy otrzymuje 6 kart. Rozdającym jest osoba siedząca po lewej stronie rozdającego w poprzedniej turze.

Licytacja

Przebiega zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Licytujący może spasować, przelicytować według starszeństwa w licytacji, zalicytować 'śrubę', a w odpowiedzi na nią może zalicytować 'podwójną śrubę'.Różnica w stosunku do brydża jest taka, że ile wylicytujemy tyle musimy wziąć lew.Licytacja kończy się, gdy trzech graczy spasuje.

Gra

Następuje po tym jak trzech graczy pod rząd spasuje. Polega na rzucaniu pojedynczych kart przez kolejnych graczy. Obowiązuje dorzucanie do koloru, a w przypadku gdy nie posiadamy odpowiedniej karty możemy przebić kartą z koloru, który jest wylicytowany.

Podliczanie punktów

Punkty zapisywane są „nad kreską” oraz „pod kreską” (jak w Brydżu). Tabela punktacji dzielona jest na 4 części (MY: nad kreską i pod kreską, oraz WY: nad kreską i pod kreską). Pod kreską zapisywane są punkty za wylicytowaną i ugraną grę. Nad kreską zapisywane są pozostałe punkty. Gra kończy się po dwóch partiach. Aby uzyskać partię należy zdobyć 100 punktów „pod kreską”. Podczas drugiej partii punkty otrzymane mnożone są dwukrotnie.Punkty można zdobywać za grę albo za „wpadki” przeciwników.Punktacja jest taka sama jak punktacja w Brydżu

Komentarze

Dodaj nową wypowiedź
gry
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.