Rozgrywka

Rozgrywka - zasadnicza część gry w brydża. Celem rozgrywającego jest zrealizowanie wylicytowanego kontraktu (wzięcie takiej liczby lew jaka wynika z licytacji). Celem obrońców jest przeszkodzenie rozgrywającemu, mogą to osiągnąć m.in. dzięki prawidłowemu wistowi.

W czasie tej fazy obowiązuje następujące starszeństwo figur: A>K>D>W>10>9>….>2. Obowiązuje dodawanie do koloru. Jeżeli gracz nie ma do koloru to może przebić lewę atutem (atut spełnia funkcję najstarszej karty) bądź dołożyć kartę innego koloru. Między atutami również obowiązuje zwykłe starszeństwo figur. Jeżeli gra się "bez atu" to atutów nie ma.

Gracz z najstarszą kartą w kolorze pierwszego wyjścia w lewie lub z najstarszym atutem w lewie bierze rzeczoną lewę po czym rozpoczyna następną. Rozgrywający, jeżeli wziął lewę w dziadku to następnego wyjścia musi również dokonać z dziadka.

Rudymentarne techniki wykorzystywane przy rozgrywce to różne rodzaje impasów, liczenie własnych lew i rozliczanie rąk przeciwników. Po zakończeniu rozgrywki zlicza się lewy obu stron i sprawdza czy kontrakt został ugrany. Lewy poniżej zadeklarowanej liczby to lewy wpadkowe a lewy powyżej zadeklarowanej liczby to nadróbki. W zależności od miana kontraktu i wziętej liczby lew oblicza się ilość punktów zdobytych przez strony. Podstawą do obliczania liczby punktów jest zapis brydżowy.

Komentarze

Dodaj nową wypowiedź
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.