Prawo jedenastu

z Hxxx i dłuższego wistujemy czwartą najlepszą (od góry licząc) - partner odejmuje od 11 wartość ("numer") karty, którą zawistowano, od wyniku odejmuje ilość starszych od karty wistu ilość kart na stole i na swoim ręku. Wynik oznacza ilość starszych kart (od karty wistu) w ręku rozgrywającego.

Prawo pozwalające, po wyjściu z czwartej najlepszej, obliczyć ile kart wyższych od karty wyjścia znajduje się poza ręką wychodzącego.

W przypadku wistu odmiennego lub naturalnego (wersja MUD) możesz mieć niekiedy problemy z rozpoznaniem, czy wist nastąpił spod figury, czy z blotek. Pomocne w rozpoznaniu może być tzw. prawo jedenastu. Pozwala ono na określenie ile kart starszych od karty wistu znajduje się w zakrytej ręce. Sposób obliczania jest bardzo prosty: od 11 odejmujesz rangę (wysokość) karty wistu, liczbę starszych kart widocznych na stole i w twojej karcie. Jeśli otrzymasz liczbę ujemną to oznacza, że wist nie nastąpił z czwartej najlepszej. W kombajnie - odejmujesz od 10 zamiast od 11. Powyższy sposób jest bardzo przydatny przy kontraktach bezatutowych.

Komentarze

Dodaj nową wypowiedź
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.