Ilościówka totalna, Sygnal Vinje - opracowany przez Norwega Helge Vinje. Opiera się na spostrzeżeniu, że 13 kart może dzielić się na 4 kolory tak, że w jednym jest parzysta liczba kart, a trzech pozostałych nieparzysta, albo w taki, że jeden kolor jest o nieparzystej liczbie kart, a trzy pozostałe o parzystej.
Stosując sygnał Vinje, zrzucenie atutów w kolejności starsza - młodsza wskazuje jeden kolor parzysty, a trzy nieparzyste, a młodsza - starsza - trzy kolory parzyste, a jeden nieparzysty.
Sygnał ten umożliwia odtworzenie układu wszystkich czterech kolorów w stosunkowo wczesnej fazie rozdania.
Ilościówka totalna przy BA
Kolorem za pomocą którego przekazujemy sygnał totalny jest kolor uzgodniony przez stronę rozgrywającą lub przy braku takiego, pierwszy kolor zagrany przez rozgrywającego
Komentarze
Vinje signals czyli totalna ilościówka
Vinje signals, zwane dalej totalną ilościówką, stosujemy jedynie na wysokości 5–6–7
Układ naszej ręki to:
1. 3 kolory parzyste i 1 nieparzysty – kolor nieparzysty jest KOLOREM CHARAKTERYSTYCZNYM
2. 3 kolory nieparzyste i 1 parzysty – kolor parzysty jest KOLOREM CHARAKTERYSTYCZNYM
Przyjmujemy założenie – że renons jest ilością parzystą.
Partnerzy zrzucają w atutach (lub głównym kolorze roboczym przy bez atu) ilościówkę koloru charakterystycznego. W dalszych rozważaniach przyjmujemy, że partnerzy mają 2+ nieistotne blotki w atutach (lub głównym kolorze roboczym przy bez atu).
TIP – Totalna Ilościówka Partnera
Jeśli kolor charakterystyczny jest inny od koloru, którym dajemy totalną ilościówkę – to trzecia karta jest lavintalem pokazującym, który to jest kolor. Pomijamy kolor, którym zrzucamy – bo ten ujawni się naturalnie.
Jeśli kolor charakterystyczny jest kolorem, którym dajemy totalną ilościówkę – to mamy 2 przypadki:
1. mamy dubletona – zrzucamy "na dubla" i za chwilę okazuje się, że ten jedyny parzysty to jest właśnie TEN. Komplet informacji został przekazany
2. mamy tripletona – zrzucamy "na trzy" i za chwilę okazuje się, że ten jedyny niepatrzysty to jest właśnie TEN. Trzecia karta zrzutki jest więc starą dobrą preferencją koloru.
Przyjmujemy, że mając 4 i więcej nieistotnych blotek – całą operację zrzutkową wykonujemy trzema najmniejszymi blotkami (aby nie zaciemniać sytuacji).
Wyznacznik Pary Rąk – WPR
Dodajemy naszą ilość pików do ilości pików dziadka.
Zapisujemy 1, gdy jest to liczba nieparzysta a 2, gdy parzysta.
Robimy to dla wszystkich kolorów.
Otrzymujemy WPR 1111, 2222 lub 1122 (w ostatnim przypadku mogą to być różne pary)
TIR – Totalna Ilościówka Rozgrywającego
412
1. 4 – to 4 jednakowe czyli 1111 lub 2222,
2. 1 – to, że to jest 1111, czyli same nieparzyste,
3. 2 – to liczba kontrolna równa połowie liczby pierwszej.
Teraz: 4+1+2=Nieparzysta (słowo na literę N), więc rozgrywający ma TEN SAM kolor charakterystyczny (pamiętamy to w ten sposób – że 4 razy w lewo zwrot daje TEN SAM kierunek) – a jego ilość (to jest parzystość lub nieparzystość) jest Naturalnie (słowo na literę N) zgodna z ilością w charakterystycznym partnera.
422
1. 4 – to 4 jednakowe czyli 1111 lub 2222,
2. Pierwsze 2 – to, że jest 2222, czyli same parzyste,
3. Drugie 2 – to liczba kontrolna równa połowie liczby pierwszej.
Teraz: 4+2+2=Parzyste (słowo na literę P), więc rozgrywający ma TEN SAM kolor charakterystyczny (pamietamy to w ten sposób – że 4 razy w lewo zwrot daje TEN SAM kierunek) – a jego ilość (to jest parzystość lub nieparzystość) jest Przeciwna (słowo na literę P) do ilości w charakterystycznym partnera.
211
1. 2 – to, że mamy 1122, czyli 2 parzyste i 2 nieparzyste (2 pary),
2. Pierwsze 1 – to, że partner ma charakterystyczny w naszym nieparzystym,
3. Drugie 1 – to liczba kontrolna równa połowie liczby pierwszej.
Teraz: 2+1+1=Parzyste (słowo na literę P), więc rozgrywający ma kolor charakterystyczny w PRZECIWNYM nieparzystym (pamiętamy to w ten sposób – że 2 razy w lewo zwrot daje PRZECIWNY kierunek) – a jego ilość (to jest parzystość lub nieparzystość) jest Przeciwna (słowo na literę P) do ilości w charakterystycznym partnera.
221
1. Pierwsze 2 – to, że mamy 1122, czyli 2 parzyste i 2 nieparzyste (2 pary),
2. Drugie 2 to, że partner ma charakterystyczny w parzystym,
3. 1 – to liczba kontrolna równa połowie liczby pierwszej.
Teraz: 2+2+1=Nieparzysta (słowo na literę N), więc rozgrywający ma kolor charakterystyczny w PRZECIWNYM parzystym (pamiętamy to w ten sposób – że 2 razy w lewo zwrot daje PRZECIWNY kierunek) – a jego ilość (to jest parzystość lub nieparzystość) jest Naturalnie (słowo na literę N) zgodna z ilością w charakterystycznym partnera.